Norveç, koronavirüs vakalarındaki düşüşün ardından okulları küçükler için yeniden açıyor

Norveç, koronavirüs vakalarındaki düşüşün ardından okulları küçükler için yeniden açıyor

Norveç, koronavirüs pandemisinde bir düşüş gördükten sonra Pazartesi günü çocuklar için okulları yeniden açtı.

İskandinav ülkesinde anaokulu ve kreş olarak hizmet veren "barnehager" dan bir hafta sonra, altı ila on yaşındaki çocukların, altı haftalık "uzaktan eğitimden sonra 15 öğrenciye indirilen sınıflarda, okul sıralarını bulmaları ".


Levre de Baerum okulunda, Oslo'nun yerleşim bölgelerinde, çocuklar yağmurda geri döndüler. Binaların önünde, zemine boyanmış çiçekler, tehdidin hala orada olduğunu gösteren birçok eğlenceli ve çok renkli işaret gibi, uyulacak mesafeyi işaret ediyor.

7 yaşındaki Tilde, saat 09: 00'da (07:00 GMT) görüşmesi gereken sınıf arkadaşlarını ve öğretmenlerini tekrar görmek için sabırsızdı.

Annesi Karine Rabbe, "Bu sabah saat üçte, sabahın erken saatlerinde hazırdı. Çok sabırsızdı. Bunun için alarma gerek yok." Dedi.

Ön kapılardan asılı, el yazısı işaretler okul çocuklarını ağırlıyor. "Seni tekrar görmek güzel," diyorlar. Gökkuşağını temsil eden bir çocuğun çiziminde, büyük harflerle yazılan "Alt blir bra": Norveççe "her şey yoluna girecek".

Ancak tüm korkular kaldırılmaz.

Facebook'ta "Çocuğum Covid-19 için bir laboratuvar tavşanı olmamalı" başlıklı bir sayfanın yaklaşık 30.000 üyesi var.

“Bana kalmış olsaydı, muhtemelen birkaç hafta beklerdim çünkü bugün gerekli tüm bilgilere sahip olduğumuzu sanmıyorum” diyor Karine Rabbe.

Okul müdürü Kathrine Wilsher Lohre güven veriyor.

AFP'ye “Toplumun her yerinde kaygı var. Bu yüzden bilgilendirmek çok önemli” diye açıklıyor. "Koşullar göz önüne alındığında, olabildiğince güvenliyiz."

Böylece Norveç, salgını topraklarına yaymak için 12 Mart'ta açıklanan kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmaya devam ediyor. Kuaförler ve dermatologlar da artık faaliyetlerine devam etme yetkisine sahiptir.

Ancak, spor ve kültürel toplantıların yasaklanması gibi birçok önlemin yanı sıra sosyal uzaklaşma ve bariyer jestleri için talimatlar hala mevcuttur.

Pazar günü, hastaneye yatırılan kişilerin eğrisinin son haftalarda keskin bir şekilde azaldığı 5.4 milyon nüfuslu ülkede resmi olarak 7.505 yeni koronavirüs ve hastalığa bağlı toplam 193 ölüm kaydedildi.

2 Comments

Post a Comment