COVID-19: Depresyonla mücadele eden artan futbolcu sayısı

COVID-19: Depresyonla mücadele eden artan futbolcu sayısı


PARIS: Küresel oyuncuların sendika FIFPro tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir rapora göre, koronavirüs sporu askıya aldıktan sonra daha profesyonel futbolcular endişe ve depresyonla mücadele ediyor.
FIFPro, İngiltere, İskoçya, Fransa, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere 16 ülkede 1.602 oyuncuyu araştırdı.

Ankete katılan erkek oyuncuların yüzde 13'ünün ve kadın oyuncuların yüzde 22'sinin depresyon belirtileri bildirdi. Hem erkek hem de kadın oyuncuların beşte birine anksiyete belirtileri bildirildi.
FIFPro'nun baş tıbbi görevlisi Fransız eski oyuncusu Vincent Gouttebarge, "Futbolda, aniden genç erkek ve kadın sporcular, sosyal izolasyon, çalışma hayatlarının askıya alınması ve geleceğinden şüphe duymak zorunda kalıyorlar." Dedi.
Birçok ülke Covid-19'un yayılmasını yavaşlatmak için sıkı kilitlenmelere girerken, Gouttebarge birçok profesyonel futbolcunun ailenin olmadığı yabancı ülkelerde yaşadığını ve birçok durumda kısa vadeli sözleşmeler nedeniyle endişe duyduğunu belirtti.

Post a Comment