Coronavirus, Fransız uçak gemisini, 668 denizciyi enfekte etti

Coronavirus, Fransız uçak gemisini, 668 denizciyi enfekte etti

PARİS: Savunma bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, denizde bir koronavirüs salgını meydana geldiğinde Fransa'nın uçak gemisinde ve destek gemisinde bulunan yaklaşık 2000 denizcinin üçte birinin virüs için pozitif test ettiğini söyledi.
Test sonuçlarının üçte ikisiyle, Charles-de-Gaulle'den 668 denizcinin ve savaş grubundaki eskort gemilerinin virüse sahip olduğu doğrulandı.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, otuz bir kişinin hastanede tedavi edildiğini ve birinin yoğun bakımda olduğunu söyledi.
Geçen hafta, bazı mürettebat üyeleri koronavirüs semptomları gösterdikten sonra Charles-de-Gaulle'un Atlantik'teki konuşlandırılmasından 10 gün önce eve getirilmesine karar verildi.
Gemide helikopter ve savaş uçağı bulunan taşıyıcıya, biri hava savunma ve diğeri denizaltı karşıtı gemi olmak üzere iki fırkateyn eşlik etti.
Bakanlık, uçağın kendi üslerine geri dönen fırkateynlerden ve pilotlardan biri olan Charles-de-Gaulle'den denizcilerin 14 gün boyunca tecrit edildiğini söyledi.
Diğer fırkateynde virüs salgını olmadı.
Bakanlık bildirisine göre, şimdiye kadar savaş grubundan 1.767 denizci virüs için test edildi.
Sonuçların yaklaşık yüzde otuzu hâlâ göze çarpıyor, yani şimdiye kadar test edilenlerin yarısından fazlası tekrar olumlu çıktı.
Yaklaşık 2.000 denizciyi taşıyabilen Charles-de-Gaulle, Irak ve Suriye'de İslam Devleti grubunu içermeyi amaçlayan Chammal Operasyonuna katıldıktan sonra bir NATO tatbikatının bir parçası olarak Atlantik'te konuşlandırıldı.
Bakanlık, savaş grubundaki gemilerin dezenfekte edildiğini söyledi.

Post a Comment